کوهنوردی

چهارشنبه, 13 می 2015

آفتاب واثرات آن در کوهنوردی

نوشته شده توسط

چنانکه می دانیم نور خورشید یک منبع قدرتمند انرژی است. گرچه پرتو آفتاب نقش بی همتایی در تولید گرمای لازم برای حیات و همچنین تولید اکسیژن در فتوسنتز دارد در عین حال می تواند در صورت بی توجهی برای انسان مرگ آور باشد.

پنج شنبه, 23 آوریل 2015

تغذیه صحیح در برنامه های کوهپیمایی و کوهنوردی

نوشته شده توسط

در مطلب پیش رو می پردازیم به تغذیه در کوهستان. شاید تا بحال به هم ریختگی سیستم گوارشی در ارتفاع را تجربه کرده اید و یا ضعف و لرزش عضلانی که دلالت بر کمبود قند بدن را دارد. تغذیه در کوهستان، کاملاً متفاوت از تغذیه در ارتفاعات پایین و شهری است و رژیم های غذایی که در زندگی روزمره خود بکار می برید، اصلاً در کوهستان کاربردی ندارد...

چهارشنبه, 22 آوریل 2015

برای سوزاندن نیم کیلو چربی چقدر پیاده روی کنیم؟

نوشته شده توسط

برای کاهش نیم کیلوگرم از چربی بدن باید حدود 3500 کالری اضافی را با انجام فعالیت جسمی بسوزانید.

پیاده‌روی یا دویدن آرام (جاگینگ) باعث سوزاندن حدود 100 کالری به ازای هر مایل (1.6 کیلومتر) می‌شود. به ازای هر 35 مایل (56 کیلومتر) پیاده روی نیم کیلوگرم از چربی بدن‌تان کاسته خواهد شد، به شرطی که میزان دریافت غذا و سایر فعالیت‌های جسمی‌تان ثابت بماند.
بقیه در ادامه مطلب...

چهارشنبه, 22 آوریل 2015

اصول تغذیه در کوهنوردی

نوشته شده توسط

اصول تغذیه کوهنوردی
.
غذا سوخت بدن است . کوهنورد می تواند کارایی و قابلیت ورزشی خود را با تغذیه صحیح بالا برده و بالعکس با کوتاهی و تغذیه نادرست کارایی را کاهش دهد . بین تغذیه صحیح ، جثه ، قدرت جسارت ، وضع مزاجی ، تحمل سختی و آسیب بدنی ورزشکار رابطه مستقیم وجود دارد.

بعضی از کوهنوردان فکر می کنند اگر کوله پشتی خود را پر از مواد غذایی بکنند یا از انواع کنسروجات و مواد غذایی دیگر همراه داشته باشند به تغذیه ورزشی خود توجه کرده اند . در حالی که بالعکس تغذیه صحیح یک کوهنورد همواره به همراه آمادگی جسمانی و نیز کوهنوردی نیاز به برنامه تقویم غذایی دارد.
برای انتخاب بهترین کارایی بین غذاها چند نکته وجود دارد...

یکشنبه, 21 دسامبر 2014

اجازه ندهید ترس صعود شما را تحت تأثیر قرار دهد.

نوشته شده توسط

اجازه ندهید ترس صعود شما را تحت تأثیر قرار دهد گاهی ترس و اضراب مانع عملکرد درست ما در هنگام صعود می‌شود و چگونگی کنترل این ترس و اضطراب از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو در این مقاله به راهکارهایی می پردازیم که به مدیریت ترس‌ و نگرانی‌های صعود کننده کمک خواهد کرد. گاهی ممکن است قبل از صعود مضطرب شوید. در چنین شرایطی سعی کنید برنامه ی صعود را در ذهن تان مجسم کنید.