یکشنبه, 23 آگوست 2015

برگزاری نهمین جشنواره روز ملی یوزپلنگ ایرانی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نهم شهریورماه 1386 روز ملی یوزپلنگ ایرانی نامگذاری شد تا دوست داران حفظ محیط زیست این مرز و بوم با انجام فعالیت های نمادین و معرفی یوز، سعی در حفظ این گربه سان در حال انقراض داشته باشند...


امسال نیز مانند سال های گذشته، در تهران و تعداد زیادی از شهرهای ایران برنامه های گرامیداشت این روز برگزار می شود.
نهمین جشنواره روز ملی یوزپلنگ ایرانی در پارک ملت تهران در روزهای پنج شنبه و جمعه 5 و 6 شهریورماه برگزار می شود.
اجرای نمایش دردسرهای یوزپلنگی، نمایش پلنگ، اجرای بازی های آموزشی، نمایش محیطی، چیت بال، رادیو یوز، یوزهای نوجوان، نقاشی متری کودکان، عروسک سازی گربه سانان، شبیه سازی کار دوربین های تله ای، درخت مشکل یوز، اینفوگرافیک پلنگ و یوزپلنگ از جمله فعالیت های نهمین جشنواره یوزپلنگ خواهد بود.
در این جشنواره همچنین سازمان های مردم نهاد و موسسات فعال در حوزه محیط زیست حضور خواهند داشت.

**
تاریخچه روز ملی یوزپلنگ ایرانی
در نهم شهریور سال 1373 یک یوز ماده که به همراه سه توله اش برای خوردن آب به نزدیکی شهر بافق آمده بودند با چوب و سنگ مورد حمله چند فرد غیربومی قرار گرفتند.
در این ماجرا دو توله یوز کشته شدند، ماده یوز زخمی فرار کرد و تنها یک توله توسط محیط بانان نجات یافت که با نام ماریتا تا سال 1382 در پارک پردیسان تهران زندگی می کرد.
ایران تنها کشوری است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی گفته می شود

**
یوزپلنگ ایرانی 
یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی با نام علمی Acinonyx jubatus venaticus یک زیرگونه به شدت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می شود.
این گونه ارزشمند در مناطق بیابانی زندگی می کرد و سالهاست که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد
اکنون یوزپلنگ در مناطق حاشیه کویر مرکزی ایران از جمله خارتوران، نایبندان، دره انجیر و میاندشت زیست می کند.
ایران از دهه ۱۹۷۰ به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ های آسیایی (ایرانی) شناخته شده است. یوزپلنگ ایرانی تنها نژاد این حیوان است که یال دارد.

نهم شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی، یادآور سابقه درخشان، همت بلند و مسئولیت سنگین ما ایرانیان است.
نهم شهریور به یادمان می آورد که ایران تنها کشور قاره کهن است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد. نهم شهریور یادآور عهدیست که برای حفاظت از آخرین بازمانده های این گونه ارزشمند با یکدیگر بستیم. نهم شهریور به ما یادآوری می کند که برای حفظ این میراث طبیعی چه مسئولیت سنگینی در قبال خالق هستی و در قبال جهانیان داریم. نهم شهریور وعده ما برای دست به دست هم دادن، هم قسم شدن و یکی شدن برای حفاظت از نسل یوزپلنگ است.

سازمان های مردم نهاد و موسسات محیط زیستی در صورت تمایل به شرکت در جشنواره امسال می توانند با مسول دبیرخانه جشنواره سرکار خانم کوچالی به شماره تلفن ۰۹۳۶۶۹۹۶۸۱۴ و یا دفتر انجمن ۸۸۹۰۳۵۱۳ تماس حاصل نمایند.

خواندن 881 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 آگوست 2015
برای ارسال نظر وارد سایت شوید