پنج شنبه, 09 جولای 2015

حمایت گروه کوهنوردی شهریار از گونه جانوری «کل ایرانی»

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

به همت روابط عمومی گروه کوهنوردی شهریار...

در راستای ارج نهادن به رسالت گروه کوهنوردی شهریار در حفظ محیط زیست و گونه های گیاهی و جانوری و مخصوصا گونه های در خطر تهدید و انقراض، و همچنین به پاس قدردانی از فدراسیون محترم کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از گونه جانوری«کَل ایرانی» (Iranian Wild Goat KAL) گروه کوهنوردی شهریار  به عنوان اولین گروه کوهنوردی، در کلیه فعالیت های خود اعم از کوهنوردی، کوهپیمایی، طبیعت گردی، فعالیت های زیست محیطی و ... حمایت از گونه جانوری «کَل ایرانی» را مد نظر خود قرار داده است. همچنان که در نخستین اقدام، پوستر طراحی شده ای را در مراسم استقبال از همنورد عزیز و سرپرست بزرگ گروهمان آقای اسمعیل رهگذر از صعود به قله کنگور 7719 متر و  بدرقه همنورد گرامیمان خانم آرزو جان محمدی، همراه تیم هیمالیا نوردی استان تهران که به قله 7546 متری موستاق آتا اعزام شدند، رونمایی نموده که این اقدام در تصاویر این مراسم، نمایان می باشد.

به این منظور، برنامه ریزی های فراوانی انجام شده است که در همایش کوهبان، گوشه ای از فعالیتهای زیست محیطی گروه کوهنوردی شهریار به نمایش مسئولان و عموم جامعه کوهنوردی درآمد و گروه کوهنوردی شهریار به عنوان گروه پیشتاز در حمایت و حفاظت از کل ایرانی معرفی شد.

با این حال، مشتاقانه خواهشمندیم تا ایده ها، طرح ها و نقطه نظرات خود در مورد این فعالیت ورزشی  زیست محیطی را با روابط عمومی گروه کوهنوردی شهریار (محمد اعجازی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) در میان بگذارید...

مطالب بیشتر در ادامه مطلب...

 

و سرانجام تمامی ۵۱ فدراسیون ورزشی کشور از نمادهای محیط زیستی خود، رونمایی کرده و از این پس، ورزشکاران یادشده در میادین داخلی و بین المللی با نشان مربوطه در میادین به شرح زیر شرکت خواهند کرد:

آخرين وضعيت گونه هاي جانوري و گياهي تحت حمايت فدراسيون هاي ورزشي:

فوتبال: يوز ايراني

واليبال: درنا

جودو: خرس سياه

ووشو: سياه گوش

اسكواش: دراج+يوز ايراني

اسكي: كبك دري

اسكيت: پرستوي دريايي

انجمن هاي ورزشي: بالابان

بدمينتون: ميش مرغ

بسكتبال: كاراكال

بوكس: گربه وحشي

بولينگ: سياه خروس

پزشكي ورزشي: مار ( افعي شاخدار)

تكواندو: پلنگ

تنيس روي ميز: خرگوش

تنيس: شاه روباه

تيراندازي با كمان: تشي

تيراندازي: خارپشت

چوگان: گور ايراني

دوچرخه سواري: آهو

ژيمناستيك: شاهين

سواركاري: گوزن زرد ايراني

شطرنج: پليكان

شمشيربازي: كوسه

شنا: دلفين

قايقراني: ماهي خاوياري

كاراته: گربه پالاس

كشتي: خرس قهوه اي

كبدي: مرال

كوه نوردي: كل

گلف: هوبره

ورزش دانشگاهي: روباه تركمني

اتومبيلراني: شغال

ناشنوايان: خفاش

نجات غريق: فك خزري

هندبال: خروس كولي

كونگ فو و هنرهاي رزمي: تمساح پوزه كوتاه

سه گانه: جبير

رزمي: كفچه مار

همگاني: هما

پهلواني و زورخانه اي: سرو

جانبازان و معلولين: فاخته

وزنه برداري: عقاب طلايي

هاكي: سنجاب ايراني

نابينايان: قزل آلاي خال قرمز

اسكي: قوچ

روستايي و عشايري: قرقاول

دو و ميداني: لك لك سفيد

پرورش اندام: سمندر امپراتور

گروه ورزش خانواده: لاله هاي واژگون

كميته بادي بالانس: كروكوديل گاندو

**********

عطف به نامه شماره 3541/41/ ص تاريخ 28 اردیبهشت 94 دفتر برنامه‌ريزي آموزشي وزارت ورزش و جوانان در خصوص الزام استفاده از فدراسيون‌هاي ورزشي و هیئت‌های تابعه از ظرفيت‌هاي موجود در حفاظت از گونه‌هاي جانوري و گياهي و به پيشنهاد سازمان حفاظت محيط زيست، گونه حيواني "كَل" جهت حمايت اين فدراسيون انتخاب شده است. مقتضي است هيئت‌هاي كوهنوردي و صعودهاي ورزشي، ضمن توجه ویژه به موضوع مذکور، نقطه‌نظرات خود را در مورد شرح وظایف تعیین‌شده به شرح زیر به فدراسیون اعلام دارند ...

1- استفاده از تصویر گونه‌های مورد حمایت در البسه، مکان‌ها و تجهیزات و ادوات ورزشی

2- اهدای تندیس گونه‌های مورد حمایت به عنوان یکی از جوایز فصل مسابقات

3-  استفاده از پیام‌های زیست محیطی در تبلیغات محیطی در هنگام مسابقات

4- برگزاری مسابقات دوستانه در راستای حفاظت از حیات وحش ایران

5- تأکید بازیکنان بر استفاده از آرم گونه‌های مورد حمایت در حین بازی و شادی بعد از مسابقات

6- برگزاری مسابقات چندجانبه با شعار ورزش در حمایت از حفاظت محیط زیست

7- تقدیر از ورزشکاران حامی محیط زیست

8-  برگزاری مسابقات با نام حمایت از حیات وحش ایران

9- تشکیل کمیته حفاظت از محیط زیست (حفظ محیط کوهستان) و توسعه پایدار در فدراسیون و هیئت‌های تابعه

10- استفاده از نماد گونه‌های مورد حمایت به عنوان نماید صلح و بازی جوانمردانه

11- نصب تابلوی خصوصیات گونه‌های مورد حمایت در اماکن ورزشی

این جلسه در ساختمان شماره یک وزارت ورزش و جوانان راس ساعت ۱۶ برگزار شد. سه سخنران این جلسه، آقایان مولایی (از وزارت ورزش و جوانان)، دکتر شجیع (از وزارت ورزش و جوانان) و محمد درویش (از سازمان حفاظت از محیط زیست) بودند.

این هم اندیشی با هدف مشارکت جامعه ورزشی و ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست برگزار شد و مخاطبین، نمایندگان فدراسیون های مختلف وزارت ورزش و جوانان بودند.

قرار است همایش دیگری در تاریخ ۷ خرداد با حضور خانم ابتکار و آقای گودرزی برگزار شود. بخشی از جلسه دیروز به منظور تبیین مفاد و اهداف آن همایش بود.

امضای تفاهم نامه میان وزارت ورزش و جوانان و سازمان حفاظت از محیط زیست - انتخاب سفیران حفاظت از محیط زیست از میان قهرمانان، پهلوانان و المپین ها و بررسی شرح وظایف سفیران - ایجاد برند “فدراسیون سبز” برای فدراسیون های ورزشی - ایجاد دفتر حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار در وزارت ورزش و جوانان - اهدای “نشان وزارت سبز” از طرف سازمان حفاظت از محیط زیست به وزارت ورزش و جوانان - و معرفی گونه های جانوری در معرض خطر توسط سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت فدراسیون های ورزشی از این گونه ها، از جمله مواردی است که در همکاری میان وزارت ورزش و جوانان و سازمان حفاظت از محیط زیست لحاظ می شود و همچنین بخشی از آن ها در همایش ۷ خرداد انجام خواهد شد.

و اما عنوان برخی از گونه های در معرض خطر که توسط سازمان حفاظت از محیط زیست به فدراسیون های مختلف برای حمایت از آن گونه معرفی شده است، به شرح زیر است.

قابل ذکر است که: ۱- فهرست اصلی بلندتر از فهرست زیر است. ۲- هنوز فهرست گونه ها و حمایتشان توسط فدراسیون های مربوطه صد در صد قطعی نشده است.

فدراسیون فوتبال: یوز ایرانی

فدراسیون والیبال: دُرنای سیبری

فدراسیون جودو: خرس سیاه

فدراسیون چوگان: گورخر ایرانی

فدراسیون کشتی: خرس قهوه ای

فدراسیون تیراندازی با کمان: تشی

فدراسیون بوکس: گربه وحشی

فدراسیون کبدی: مرال

فدراسیون ورزش های سه گانه: جَبیر

فدراسیون هاکی: سنجاب ایرانی

فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین: فاخته

فدراسیون ورزش های پهلوانی و زروخانه ای: قوچ

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی: کَل ایرانی

بنا بر اعلام کارگروه حفظ محیط کوهستان و با عنایت به حمایت فدراسیون از گونه حیوانی «کل»؛ مقتضی است هیئت‌ها و گروه‌های تابعه از نماد طراحی شده در تمامی پوسترهای تبلیغاتی اعم از مسابقات، همایش‌ها، گزارش برنامه‌های کوه‌نوردی و غیره استفاده نموده و ضمن سایر امور حمایتی، تصاویر مرتبط را به فدراسیون ارسال نمایند. بدیهی است هیئت‌های فعال‌تر مورد تشویق کارگروه مزبور قرار خواهند گرفت.

گروه کوهنوردی شهریار از ابتدای تیرماه سال جاری 1394، در ارج نهادن به تصمیمِ شایسته فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران، به عنوانِ گروهِ پیشتاز در عرصه حمایت از گونه جانوری کلِ ایرانی در برنامه ها، جلسات، مراسم ها و مناسبتهای مختلف، نمادِ حمایت از این گونه در خطر انقراض را به نمایش گذاشته و همچنان در این عرصه به فعالیت مستمر و رو به رشد و پویای خود با قدرت و دقت ادامه خواهد داد.

 

جهتِ اطلاعِ مخاطبانِ گرامی، با کلیک بر روی پوسترِ کل ایرانی، که در سمتِ راستِ وبسایت گروه کوهنوردی شهریار قرار دارد، می توانید عزمِ گروه کوهنوردی شهریار در این راستا را مشاهده فرمایید.

خواندن 2276 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 فوریه 2016
برای ارسال نظر وارد سایت شوید