سه شنبه, 15 دسامبر 2015

گزارشی از همایش کوهبان و جشنوار عکس کوهبان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 در برنامه ای که دوشنبه 23 آذر برگزار شد، همایش کوهبان و افتتاحیه جشنواره عکس کوهبان در پارک پردیسان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد...

 (((توجه!)))

پیرو برگزاری مراسم افتتاحیه جشنواره کشوری عکس کوهبان و معرفی آثار برتر، از سه شنبه ۲۴ آذر به مدت ۶ روز تا ۲۹ آذر، ۹۲ اثر منتخب هیئت داوران در سالن سبز پارک پردیسان جهت بازدید عموم به نمایش در می آیند.

زمان : هر روز از ساعت ۱۲ الی 18

مکان : بزرگراه حکیم شرق به غرب،بعد از شیخ فضل الله،پارک پردیسان،سالن سبز.

بزرگراه همت،حدفاصل شیخ فضل الله و یادگار امام،پارک پردیسان،سالن سبز.

 ادامه خبر...

عصر روز دوشنبه 23 آذر ماه همایش  و جشنواره عکس کوهبان با حضور جامعه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و همچنین دکتر احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و هیئت همراه، مسئولین فدراسیون، هیئت استان تهران و سایر نهادهای مرتبط برگزار شد ...

این همایش به بمناسبت اا دسامبر روز جهانی کوهستان، با مشارکت دفتر محیط زیست وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، هیئت کوهنوردی استان تهران، انجمن حفظ محیط کوهستان وانجمن کوهنوردان ایران در تالار سرو سازمان محیط زیست واقع در پارک پردیسان برگزار شد و به صورت ویژه از «عبدالله اشتری» پیش‌کسوت کوه‌نوردی و پیشگام در حفظ محیط کوهستان تجلیل به عمل آمد.

همچنین در بخش های دیگر این مراسم از فعالان این عرصه و همچنین برگزیدگان جشنواره عکس کوهبان تقدیر شد.

در این همایش که بسیاری از بزرگان و اساتید کوهنوردی حضور داشتند، از عبداله اشتری، پیشکسوت کوهنوردی و حامی محیط زیست تجلیل شد.

سپس از نفرات برگزیده جشنواره عکس تجلیل و تقدیر شد.

در این همایش کلیپی از فعالیت های زیست محیطی با موضوع حمایت از کل ایرانی پخش شد که به اقدامات و برنامه های فدراسیون کوهنوردی پرداخت.

در این کلیپ، که بخش عمده ای از آن به برنامه های انجام شده گروه کوهنوردی شهریار، از جمله صعود بانوان گروه کوهنوردی شهریار به قله دماوند اختصاص داشت، در مقابل دیدگان صدها نفر از اهالی خانواده کوهنوردی به نمایش در آمد.

باعث افتخار هست که در همایشی مثل کوهبان، که  نماینده رئیس سازمان جهانی فائو، معاونان وزیر ورزش، مدیران سازمان محیط زیست، مدیران و رئیس فدراسیون کوهنوردی، مربیان درجه 1 و 2 و 3،  پیشکسوتان و وزنه های کوهنوردی کشور، مدال آوران یکسال اخیر کوهنوردی، فعالان عرصه حفظ محیط کوهستان و علاقه مندان و کوهنوردان سراسر کشور در آن حضور داشتند، اینگونه از فعالیتهای مجموعه گروه کوهنوردی  و جامعه کوهنوردی شهریار در پیشگامی در عرصه حفاظت از محیط زیست، یاد و تقدیر شد.

ضمنا، گروه کوهنوردی شهریار، در بخش جشنواره عکس کوهبان، در هر یک از دو بخش مواهب و زیبایی های کوهستان و همچنین در بخش تخریب در کوهستان، سهمی و نماینده ای در عکسها داشت که در همایش امروز به نمایش در آمد.

***

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی 1394/09/23 1111
مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس کوهبان و روز جهانی کوهستان با حضور معاونت فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، نماینده فائو در تهران و پیشکسوتان عرصه کوهنوردی امروز در پارک پردیسان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ابتدای مراسم رمضانی رئیس هیئت کوهنوردی استان تهران در سخنانی به اهمیت جایگاه کوهستان در میان جوامع بشری به ویژه ایران اشاره کرد و گفت: از مدتها قبل برای توجه به وضعیت کوهستان و تأکید بر پاکیزگی و حفظ محیط آن در مقابل تخریب های صورت گرفته، طرح برپایی نمایشگاه عکس کوهبان را مطرح کردیم که خوشبختانه با استقبال بسیار خوب عکاسان و کوهنوردان در این خصوص مواجه شدیم.
وی افزود: امیدواریم این نمایشگاه عکس باعث شود نگاه ویژه ای به حفظ محیط زیست کوهستان ایجاد شد.
زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی هم در این مراسم در سخنانی به اهمیت حفظ محیط زیست به ویژه محیط زیست کوهستان اشاره کرد و گفت: فدراسیون کوهنوردی همه تلاش خود را برای اعتلای ورزش کوهنوردی و همگام با آن حفظ محیط زیست کوهستان به کار بسته است.
از دیگر سخنرانان این مراسم، نماینده فائو (سازمان کشاورزی و خواربار جهانی) در ایران بود.
 
وی ضمن ابراز افتخار از حضور در این مراسم گفت: روز کوهستان یک روز بین المللی است که سازمان ملل آن را نام گذاری و سازمان کشاورزی و خواربار جهانی آن را پیگیری کرد.
وی افزود: دولت ایران و انجمن حفظ محیط کوهستان از نقش آفرینان اصلی روز جهانی کوهستان هستند و روز جهانی کوهستان شرایطی را فراهم می کند که تهدیدها و فرصت ها را برای محافظت از محیط کوهستان شناسایی کند.
در این مراسم همچنین از صاحبان سه اثر منتخب در هر یک از بخش های زیبایی کوهستان و تخریب کوهستان تقدیر و چهار سفیر ورزشکار حافظ محیط زیست معرفی شدند.
تقدیر از قهرمانان ورزشی در رشته های کوهنوردی و دوچرخه سواری کوهستان و همچنین شرکت های اسپانسر از دیگر برنامه های این مراسم بود.

گزارش هیئت تهران

عصر روز دوشنبه ۲۳ آذر ماه همایش روز جهانی کوهستان و افتتاحیه جشنواره کشوری عکس کوهبان برگزار گردید.

این همایش به بمناسبت اا دسامبر روز جهانی کوهستان، با مشارکت دفتر محیط زیست وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، هیئت کوهنوردی استان تهران، انجمن حفظ محیط کوهستان وانجمن کوهنوردان ایران و با حضور جامعه کوه‌نوردی و فعالان عرصه محیط زیستدر تالار سرو سازمان محیط زیست واقع در پارک پردیسان در دو بخش تجلیل از عبداله اشتری مربی پیشکسوت و پیشگام حفظ محیط کوهستان و افتتاحیه جشنواره عکس کوهبان با موضوع نمایش تخریب درکوه های ایران و زیبایی های کوه های ایرانبرگزار گردید.

این مراسم در ساعت ۱۷ با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. سپس آقای رمضانی ریاست محترم هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران در مورد روز جهانی کوهستان و جشنواره کشوری عکس کوهبان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ادامه ساعت ۱۷:۲۰ آقای زارعی ریاست محترم فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران سخنرانی نمودند.ایشان ضمن تبریک به حضار به مناسبت این روز به اهمیت کوهستان و‌اکو‌سیستم اشاره نموده و‌کمبود نظارت ،‌فقدان دانش و حضور کمرنگ ارگانها و نهاد های مرتبط محیط زیست را از جمله مشکلات برشمردند.

ساعت ۱۷:۳۰سخنران آقای الساندور آمادیو نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو ) به نمایندگی آقای سرج ناموزی نماینده فائو در ایرانبه ایراد سخنرانی پرداختند.متن سخنرانی ایشان بدین شرح است:

از سال ۲۰۰۳ مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۱۱ دسامبر را به عنوان روز جهانی کوهستان نامگذاری کرده است و سازمان خواربار و‌کشاورزی ملل متحد فائو نیز از آن تاریخ به بعد هر ساله نقشی تعیین کننده ای را در بزرگداشت هر چه بیشتر این روز مهم برعهده داشته است .فائو مفتخر است یکی از اعضای موسس مشارکت کوهستان و میزبان دبیر خانه این نهاد در مقر اصلی خود واقع در رم می باشد مشارکت کوهستانپاتحاد داوطلبانه ای در بدنه سازمان ملل است ک از ۲۵۰ عضو شامل دولت ها سازمان های بین المللی نهادهای مدنی و بخش خصوصی تشکیل شده است .

دولت ایران و انجمن حفظ محیط زیست کوهستان MEPS از اعضای دیرینه مشارکت کوهستان قلمداد می شوند انجمن حفظ محیط زیست از اعضای اصلی کمیته راهبردی مشارکت کوهستان به شمار می آید واز نقش آفرینان برگزاری سالانه روز جهانی کوهستان در ایران محسوب می شود . روز جهانی فرصتی مناسب را برای ایجاد آگاهی در خصوص اهمیت کوهستان در زندگی بشر فراهم‌می آورد این روز‌همچنین می تواند زمینه ای را مهیا کند تا مباحث مربوط به فرصت ها و تهدیدهای توسعه کوهستان برجسته شود و به ایجاد مشارکت بیشتر در این‌امر بپردازد مشارکتی که می تواند تغییرات مثبتی را برای کوه ها و ارتفاعات جهان به ارمغان بیاورد . موضوع امسال روز‌جهانی کوهستان ترویج محصولات کوهستان برای زندگی‌بهتر است که ارزش بالای محصولات وخدمات کوهستان را در کانون توجه خود جای داده است همچنین این موضوع می‌تواند فرصت های قابل توجهی خلق کند که در نهایت فضای مناسبی را برای اشتغال و درآمد پایدار برای ساکنان کوهستان ها به ارمغان آورد . با توجه به افزایش تقاضا برای محصولات غذایی سنتی و باکیفیت صنایع دستی و صنعت گردشگری مانند قهوه (چای در ایران) پنیر ادویه جات و فرش دستباف کشاورزان می توانند از طریق ایجاد بنگاه های خرد اقتصادی جایگاه مناسبی را در بازار های مواد غذایی طبیعی خدمات طبیعت گردی برای خود ایجاد کنند .با توجه به اینکه جوامع کوهستانی اغلب از نظر جغرافیایی تا حدودی دور افتاده هستند و‌به بازارها دسترسی کمتری دارند لذا در بسیاری موارد در امر تصمیم‌گیری های سیاسی اجتماعی و اقتصادی نادیده گرفته می‌شوند .جوامع کو هستانی توانایی های بالقوه بسیاری دارند که با پشتیبانی همه جانبه سیاست گذاری ها استراتژی ها و سرمایه گذاری های‌خاص می‌توانند قابلیت های خود را بروز داده ودر جهت تقویت آن گام بر دارند. سال ۲۰۱۵ به‌عنوان‌سالی در نظر گرفته شده است که می‌تواند به اهداف توسعه پایدار جامعه عمل بپوشاند اهدافی‌که بیشترین تاکیدشان در خصوص کوهستان ها بر تضمین دسترسی همگانی به آب‌ و‌مدیریت پایدار جنگل ها ،بیابان زادیی متوقف ساختن و معکوس کردن فرسایش زمین ووتوقف از بین رفتن تنوع زیستی است .ما امیدواریم که مذاکرات کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی UNFCcc که به تازگی در پاریس برگزار شده است بتواند تأثیر مثبتی بر آینده کوهستان ها داشته باشد .

سپس نماهنگی از عکسهای دریافتی جشنواره در خصوص چشم اندازهای کوهستان ایران پخش گردید.

ساعت ۱۷:۴۸آقای دکتر احمدی معاون محترم فرهنگی وزارت ورزش و جوانان سخنرانی نمودند.ایشان ضمن تشکراز آقای درویش و‌همچنین از اعضای حفاظت محیط زیست و گرامیداشت روز جهانی کوهستان،بیان نمودند فرهنگ‌ سازی در حفاظت محیط زیست ، ارتباط نزدیک ورزش و‌محیط زیست همچنین توافقات به عمل آمده با خانم ابتکار و سازمان ورزش از امور مهم انجام گرفته است و نهادهای ورزشی برای حفاظت محیط زیست در سازمان ورزش اهمیت ویژه دارند و‌همواره سازمان ورزش آمادگی خود را برای حفظ محیط زیست اعلام نموده و حفاظت محیط زیست را وظیفه ملی پنداشته است . در ادامه اشاره نمودند همواره تمام افراد به عنوان شهروند به عنوان استفاده کننده مسئولیت خود را بایست دریابند و سازمان ورزش به همین دلیل از طریق ورزش به عنوان سازمان‌پر مخاطب تلاش می کند همکاری موثر با سازمان محیط زیست داشته باشد.

ساعت ۱۷:۵۸از چهار سفیر ورزشکار حافظ محیط زیست با اهدا تندیس توسط مسئولین تقدیر بعمل آمد.

در ادامه ساعت ۱۸:۱۰ ،تقدیر ار آقای عبد اله اشتری به پاس یک عمر خدمت در عرصه محیط زیست با پخش فیلمی از ایشان،قرائت رزومه ایشان توسط داود محمدی فر و تقدیم لوح و تندیس توسط مسئولین انجام گردید.

متن لوح تقدیر که توسط مجری همایش سرکار خانم حوری قرائت گردید بدین شرح است:

مربی و پیشکسوت وپیشگام عرصه حفظ محیط کوهستان

جناب آقای عبداله اشتری

در زندگی محشون از صمیمیتان و سرشار از تکریم قبله گاه طبیعت که با همدلی و همسویی با کوه نوردان و طبیعت بانان ایران، کلک خیال انگیزی از تار و پود ایمان و نقشی از عشق و کلامی جاودانه از اندیشه و خرد ناب، رمز تداوم حیات را به جوانان به ودیعت نهاده اید،شایسته است به پاسداشت سپری کردن نزدیک به سه دهه از عمر گران بهایتان در راه صیانت و نگاهبانی از پهنه های کوهستانی این آب و خاک و خدمات ارزشمند شما در عرصه حفظ محیط کوهستان این لوح تقدیر به شما تقدیم گردد. امید که شمع جان شیدای شما پر فروغ و افروخته و راه سبزتان پر رهرو باد .

سپس در ساعت ۱۸:۵۱تقدیر از دوچرخه سوارانی که از نوشهر تا بوشهررا جهت نشان دادن جاذبه های گردشگری ایران رکاب زده بودند توسط مسئولین تقدیر گردید.همچنین آقای شعاعی ریاست محترم سابق فدراسیون در مورد فیلم صعود به دماوند صحبت نمودند.

سپس نماهنگی از عکسهای دریافتی جشنواره در خصوص چالشهای زیست محیطی کوهستان ایران پخش گردید.

ساعت ۱۹ قطعنامه روز جهانی کوهستان توسط آقای عباس محمدی قرائت گردید.

ساعت ۱۹:۱۱سخنرانی آقای مهدی نوری مقدم از اعضا هیئت داوری جشنواره به ایراد سخنرانی پرداختند.ایشان ضمن بیان این مطلب که ۲۶ استان در این جشنواره کشوری شرکت نموده اند تعداد عکسهای دریافتی را ۷۰۰ عکس اعلام نمودند.در ادامه از نفرات اول تا سوم عکسان حرفه ای و آماتور در دوبخش مواهب و تخریب تقدیربعمل آمد.

همچنین از داوران جشنواره ،مدال آوران سال۹۴ هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران،همکاران و حامیان مالی با اهدا لوح تقدیر بعمل آمد.

 

مراسم ساعت ۱۹:۴۰ پایان پذیرفت.

***

خواندن 1110 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 دسامبر 2015
برای ارسال نظر وارد سایت شوید