mahbube

mahbube

«فرناز اسماعیل زاده» قهرمان سنگ‌نوردی ایران و آسیا در نخستین مسابقه از مجموعه جام‌های جهانی حضور خواهد یافت. باتوجه به آغاز مسابقات جام جهانی سنگنوردی؛ «اسماعیل زاده» در ماده «سرعت» در شهر «ویکتوریا» کانادا به رقابت خواهد رفت. ضمن آرزوی موفقیت برای این قهرمان، یادآور می‌شود؛ «فرناز اسماعیل زاده» در رقابت‌های «ایالتی بریتیش کلمبیا» که ماه گذشته برگزار شد، موفق به کسب مدال نقره و همچنین ارتقای رکورد «سرعت» ایران در بخش بانوان گردید.

از وبسایت فدراسیون کوهنوردی

ارتقاء رکورد سرعت ایران توسط فرناز اسماعیل زاده

بنا بر گزارش رسیده؛ «فرناز اسماعیل زاده» سنگ‌نورد خوب کشورمان در جریان مسابقات ایالتی کانادا در رشته «سرعت» ضمن بهبود رکورد خود و «بانوان سنگ‌نورد ایران» در این رشته، موفق به کسب مدال نقره این مسابقات نیز شد...

سه شنبه, 21 آوریل 2015

فواید کوهنوردی برای بانوان

 

زنان نیمی از افراد جامعه را تشکیل داده و با توجه به افزایش مسئولیت های آنها در جامعه امروز و زندگی ماشینی عصر حاضر به نظر می رسد که عدم تحرک و فعالیت های بدنی بیش از هر زمان دیگری سلامتی آنها را تهدید می کند

چهارشنبه, 31 ژانویه 2001

17اسفند

 

دیباچه

هشتم مارس، روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای دنیا گرامی داشته می شود. روزی است که زنان جهان بدون توجه به گرایشات مختلف فکری، عقیدتی، قومی و ملیتی، نژادی، زبانی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به یادآوری موفقیت ها و دستاوردهای شان می پردازند. در جریان سال جهانی زن، سازمان ملل متحد تجلیل و گرامیداشت روز جهانی زن را در 8 مارس سال 1975 میلادی آغاز کرد. دو سال پس از آن بود که مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر 1977، تصمیم گرفت روزی را برای حقوق زنان و صلح جهانی نامگذاری کند

پیشینه

آغاز حرکت برای شکل گیری یک روز و اختصاص آن به زنان، ابتدا از دل فعالیت های اعتراضی زنان کارگر در آغاز قرن بیستم در امریکای شمالی و سراسر اروپا نطفه بست.

  :1909 نخستین روز جهانی زن در ایالات متحده در 28 فوریه 1909 برپا شد. حزب سوسیالیست آمریکا این روز را به افتخار و تجلیل از اعتصاب کارگران نساجی نیویورک، که در آن زنان علیه شرایط کاری خود اعتراض کرده بودند، برگزید.

:  1910کنگره جهانی سوسیالیست ها، طی جلسه ای در کپنهاگ، «روز زن» را روز بین المللی زنان اعلام و آن را به عنوان حرکتی در جهت کسب حقوق زنان و گسترش حمایت به منظور دستیابی زنان به حق رای در سراسر جهان، تثبیت کرد. طرح پیشنهادی با موافقت بیش از یکصد تن از زنان از 17 کشور جهان در این کنگره به تصویب رسید، و نخستین پیامد آن، انتخاب سه زن در پارلمان فنلاند بود. در این کنگره تاریخ ثابتی برای برگزاری مراسم انتخاب نشد.

 : 1911 بازتاب کنگره کپنهاگ سبب شد که روز جهانی زن برای نخستین بار (19 مارس) در اتریش، دانمارک، آلمان و سوئیس برگزار شود، یعنی در کشورهایی که بیش از یک میلیون زن و مرد در تظاهرات بزرگی شرکت و حق رای برای زنان، امکان دستیابی به مشاغل دولتی، حقوق زنان برای کار، آموزش حرفه ای و پایان تبعیض شغلی را مطالبه کردند.

 : 1913-1914 با شروع جنگ جهانی، روز جهانی زن، دستمایه ای برای جنبش های زنان در سراسر جهان شد تا آن را به روزی برای اعتراض به جنگ جهانی تبدیل کنند. زنان روسی، به عنوان بخشی از جنبش صلح خواهی، نخستین مراسم روز جهانی زن را در آخرین یکشنبه ماه فوریه برگزار کردند. زنان در دیگر نقاط اروپا نیز حول و حوش 8 مارس در اعتراض به جنگ و با ابراز همبستگی با دیگر فعالان، تظاهرات باشکوهی برپا ساختند.

  :  1917 زنان روسی، علیه عاقبت شوم جنگ، آخرین یکشنبه فوریه را برای اعتراض و اعتصاب خود و با درخواست «نان و صلح» انتخاب کردند (که بر اساس تقویم گرگوری روز 8 مارس قطعیت پیدا کرد). چهار روز بعد، تزار روسیه استعفا داد و دولت موقت حق رای برای زنان را به رسمیت شناخت.

در چند ساله اخیر، روز جهانی زن برای زنان، نه تنها در کشورهای توسعه یافته که در جوامع در حال توسعه نیز به صورت گسترده تری مطرح و ابعاد تازه ای به خود گرفته است. جنبش رو به رشد جهانی زنان، که با برگزاری چهار کنفرانس بین المللی زنان توسط سازمان ملل متحد جهان تعمیق یافته است، در تبدیل روز جهانی زن به صف آرایی و اعتراض در جهت دستیابی زنان به حقوق شان و مشارکت آنان در عرصه های سیاسی و اقتصادی یاری بسیار رسانده است. علاوه بر این، زنان جهان در روز جهانی زن تلاش کرده اند تا این روز را به فرصتی برای انعکاس پیشرفت ها و دستاوردهای به دست آمده، و کنش های شجاعانه و نیز عزم راسخ زنان عادی (که نقش شگفت آوری را در تاریخ کشورها و جوامع شان ایفا کرده اند) تبدیل کرده و این دستاوردها را گرامی بدارند.

سازمان ملل متحد و برابری جنسی

قطعنامه سازمان ملل متحد که در سال 1945 امضا شد، نخستین توافقنامه ای بود که اصل برابری زن و مرد را تصریح کرد. از آن زمان تاکنون، این قطعنامه بین المللی که منجر به ارائه استراتژی ها، استانداردها، برنامه ها و اهداف مختلف از سوی سازمان ملل شده، در پیشرفت موقعیت و وضعیت زنان در سرتاسر جهان موثر بوده است.

پس از سال ها، سازمان ملل متحد و آژانس های تخصصی اش مشارکت زنان را به عنوان شرکا برابر با مردان در دستیابی به پرورش، صلح، امنیت، و احترام کامل برای حقوق بشر مداوم، ترفیع داده اند. قدرت و اختیار زنان، نشان از چهره آشکار تلاش های سازمان ملل متحد با نظارت و تصحیح چالش های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سراسر جهان دارد

 

چهارشنبه, 18 فوریه 2015

نانگاپاربات

 

تیم ایران موفق گردید که ظرف چند روز گذشته یک مرحله دیگر با غلبه بر مسیر سرسخت دیواره کینشوفر در کمپ ۲ بارگذاری نماید.

تیم هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران به شرح نفرات زیر برای حضور در پانزدهمین دوره مسابقات سنگنوردی جام فجر بخش زنان و مردان معرفی گردیده اند.

سه شنبه, 17 فوریه 2015

اسکای رانینگ

اولین دوره مسابقات دوی کوهستان  “اسکای رانینگ ” قهرمانی کشور با معرفی نفرات برتر در سمنان پایان یافت

دوشنبه, 16 فوریه 2015

سنگ نوردی

                               

 

اولین دوره مسابقات سنگ‌نوردی رده سنی نونهالان جام فجر گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و نکوداشت زنده یادان «سید محمد علی هاشمی» و «جلیل پناهنده» با حضور بیش از ١٨٠ نفر ورزشکار دختر و پسر و سرپرست ۲۲ و ۲۳ بهمن ۹۳ در سالن سنگ‌نوردی «سمنان» برگزار شد. نتایج این مسابقات را به شرح ذیل ملاحظه نمائید: …

چهارشنبه, 17 دسامبر 2014

گزارش برنامه دره و قله پهنه سار

گزارش برنامه ی دره و قله ی پهنه سار

قله پهنه سار:
قله پهنه سار به ارتفاع 3375 متر در منطقه البرز مرکزی و در شمال غرب تهران واقع میباشد. به این قله "پهنه حصار" ، "پهن حصار" و "پشته بند" هم گفته میشود و نام رسمی آن در برخی منابع و سایتها "گندم چال" میباشد. پهنه سار از شرق به دره و روستای سنگان ، از غرب به روستای خور و از جنوب به روستای واریش منتهی میشود.

گزارش برنامه :
ساعت 30/5 ،یک دستگاه مینی بوس وگاهی ماشینهای شخصی، خیابان کرشته ، مسجد کرشته وعده گاه همیشگی صبح های جمعه ی گروه کوهنوردی شهریار . امروز هدف قله پهنه سار است . همگی سوار بر مینی بوس آقای رضایی به سمت جاده حرکت کردیم .

جستجو در سایت

نگاه محیط زیستی ما

 حمایت از کَل ایرانی