fatima

fatima

گزارش برنامه قله پرسون به ارتفاع 3100 متر مورخ 95/7/2

بنام آنکه طبیعت را جلوه زیبایی آفرید و بما توان دیدن آنرا عطا فرمود

 

قله پرسون به ارتفاع 31150متر یکی از رشته کوه های البرز مرکزی می باشد. قله های نزدیک: ساکا (۳۳۰۰ متر) قله آتشکوه (3850متر) قله ریزان (۳۶۵۰ متر) قله مهر چال (۳۹۲۰ متر)

 

صعود سراسری بانوان شهریار به مناسبت هفته کرامت و ولادت حضرت معصومه "س" 95.5.15

تاریخچه تخت رستم

آتشکده تخت رستم ملارد، یکی از آتشکده‌های مهم در دوران ساسانی بوده است که در ۲۰ کیلومتری باختر شهریار استان تهران روی کوه تخت رستم در نزدیکی روستای قجر تخت رستم در بخش جوقین جای دارد .این سازه باستانی در دوره ساسانی ساخته شده و در سال ۱۳۱۶ با شماره ۳۰۳ در فهرست آثار ملی جای گرفته است.

برماندهای آتشکده سنگی دوره اشکانی و ساسانی دربرگیرنده تخته بزرگی است که در دامنه تپه‌ای به بلندای نزدیک به 40 متر از کف جلگه با گنبد و ایوان و اتاقی تا روزگار کنونی باقی مانده بود. همچنین آثار سکویی دو طبقه بر فراز تپه دیده می شود که گویا مکان افروختن آتش بوده است   .

کوه تخت رستم

کوه مخروطی شکلی از جنس آندزیت و سنگ‌های آتشفشانی است به بلندای ۱۳۱۸ متر که بلندترین کوه در جنوب غربی شهرستان شهریار و جنوب ملارد به شمار می‌رود و در دامنه و نوک قله‌ی این کوه، آثار معماری به صورت تختگاه وجود دارد که با بهره‌گیری از مصالحی مانند سنگ و ملات گچ سنتی ساخته شده است.

بسمه تعالی

 

سپاس و درود فراوان خداوندی را که طبیعت زیبا را آفرید و به ما نیرویی عطا کرد تا از فراز کوه ها نظاره گر آن باشیم.

 

قله ناز از قله های البرز غربی و با ارتفاع 4078 متر می باشد که خط الرأس شرقی آن به قله‌های میشینه نو، کهار، هفت خوان، کلاشویا و کرچان متصل است که در شمال این خط الرأس دره زیبای طالقان قرار دارد.

گزارش برنامه صعود به قله سوتک و پیمایش دره وارنگه رود مورخ 95.3.21

 قله سوتک در بخش نور استان مازنداران نزدیک جاده کرج - چالوس قرار دارد. سوتک شامل دو قله است که یکی قله سوتک کوچک با ارتفاع 3850 متر و دیگری قله سوتک بزرگ است که 3950 متر ارتفاع دارد. این قله در نزدیکی قله زیبای آزاد کوه است و خط الرأس آن از یک طرف با عبور از گردنه سوتک به قله کمانکوه می رسد و از طرف دیگر با عبور از گردنه دیگری که آن هم گردنه سوتک است به سرخاب می رسد.

گزارش صعود به قله الوند همدان به ارتفاع 3450 متر

کوه الوند یکی از ویژگی های طبیعی  و جذاب استان همدان می‌باشد که در جنوب شهر همدان و شمال شهر تویسرکان قرار دارد. جهت این کوهستان از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده و استان همدان را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند. این کوهستان، به دره های عمیق و سرسبز، چشمه سارها، چمنزارها ، قله ها و پوشش های گیاهی و ... میعادگاه هزاران دوستان شیفته طبیعت می‌باشد. قله های معروف در همسایگی الوند می‌توان به قزل ارسلان 3250، دائم برف 3450، کلاغ لان 3480، و چهارقله اشاره کرد.

 کوهستان الوند 111 امین اثر طبیعی است که توسط میراث فرهنگی در سال 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و همچنین از مناطق حفاظت شده محیط زیست می‌باشد. جنس این کوه بزرگترین پدیده گرانیت زایی از دوران چهارم زمین شناسی می‌باشد.

گزارش برنامه پیمایش دره گلابدره مورخ 94.12.14

 

موقعیت جغرافیایی منطقه گلابدره:

گلابدره یکی از محلات واقع در منطقه 1 تهران است که از کناره باختری (طرف غرب) به امام‌زاده قاسم و از کناره خاوری با دره دربند همسایه است و با داشتن هوایی پاک و تمیز و سورتمه تهران یکی از بهترین قطبهای گردشگری شمال تهران محسوب می شود. دلیل نامگذاری این منطقه، وجود فراوان درختان سیب گلاب خودرو در این دره بوده‌است.

جدا از ساکنان محلی، مسیر کوهستانی گلاب‌دره، هر هفته میزبان کوهنوردانی است که راه خاکی و خلوت آن را انتخاب می‌کنند. در تابستان ۱۳۶۶ سیل مخربی از ده گلاب‌دره سرازیر گشت و بسیاری از خانه‌های دربند را ویران کرد و تعداد زیادی نیز کشته شدند. ساکنان محلی این منطقه هنوز به زبان تاتی سخن می‌گویند.

مدیریت جامع منابع طبیعی با مشارکت مردم

 روز شنبه 94.12.15 به مناسب روز درختکاری, به همت انجمن دوستداران طبیعت ملارد مراسم کاشت نهال آتریپلیکس برگذار شد. این طرح که با عنوان طرح ملی ترسیب کربن نیز از آن یاد می شود با هدف بیابان زدایی و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی برگذار شده و با افزایش میزان بهره برداری از زمینهای مناطق خشک شده و همچنین به دلیل استفاده از توان جوامع محلی و توانمندسازی آنها موجب توسعه اقتصادی و اجتماعی برای اهالی منطقه  می شود. در راستای اجرای این طرح با ذخیره سازی کربن آلی در بافت گیاهان و خاک، مراتع تخریب یافته در راستای تامین منافع مردم محلی و منافع کلی زمین تقویت می شوند.

نهال هایی که در مناطق بیابانی کاشته می شود شامل نهال های طاق، قره داغ و آتریپلیکس است که مقاوم به خشکی بوده و در تثبیت شن و خاک نیز بسیار موثر است .

آتریپلیکس گونه ی ارزشمندی است که در هر سال 10 بار آبیاری میشود و با هر بار آبیاری حدود 25 لیتر آب مصرف می کند. این گونه یکی از مهمترین گیاهان خانواده ی اسفنجیان است که علاوه بر تنوع گونه ای شرایط مختلف محیطی را به خوبی تحمل می کند. آتریپلکیس یکی از گیاهان مغزی برای دامها نیز به شمار می آید و به سبب داشتن پروتئین کافی و خوش خوراکی و رشد سریع اهمیت خاصی برای مناطق کویری پیدا کرده است. همچنین ارزش هایی مانند: تولیدات چوبی، خواص دارویی، تثبیت خاک و شن های روان و حفظ نگهداری نزولات آسمانی و جلوگیری از سیلاب های فصلی را دارد.

در راستای اهداف و سیاست های گروه کوهنوردی شهریار، همنوردان و اعضای این گروه حمایت خود را از این طرح با شرکت در این برنامه ی گسترده نشان داند.

روز شنبه، طبق قرار قبلی راس ساعت 15 بعد از ظهر به سمت روستای هپشلو واقع در اخترآباد صفادشت به راه افتادیم. بعد از حدود 40 دقیقه به محل اجرای طرح رسیدیم. درختچه های زیادی روی زمین آماده ی کاشت دیده می شدند. جمعیت زیادی در محل حاضر بود و مراسم با سخنرانی آقای جلالی، معاون محترم وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتعو آبخیز داری کشور شروع شد و سپس بیانیه ای از طرف NGO خوانده شد. بعد از آن همگی به سمت نهال های آتریپلکس حرکت کرده و جمعیت پراکنده شده و مشغول کاشتن نهال ها شدند. در این بین اعضای گروه خود را به آقای جلالی رساندند و با تقدیم نامه ای از ایشان درخواست از  رودخانه ی شور که متاسفانه محلی جهت تخلیه ی فاضلاب خانگی و صنعتی شده است حفاظت نمایند. بعد از حدود 1 ساعت تمام نهال ها کاشته شده بودند و حاضرین عزم بازگشت کردند .

 

اسامی شرکت کنندگان:

قربانعلی حاجی آبادی - محمد جواد شاهی مهرآفرین حاجی آبادی آمنه خمارلو

 

 به امید ایرانی سبز . 

با نام خالق زیباییها

گزارش همایش بزرگ بسیج درختکاری در شهرستان شهریار مورخ 94.12.14

 

روز جمعه مقارن با 94.12.14 ساعت 7:30 صبح به منظور کاشت درخت در بوستان نهج البلاغه واقع در بلوار شهید اسرافیل شیخی و ادای دین نسبت به طبیعت به اتفاق جمعی از دوستان در این برنامه شرکت کردیم. برنامه با قرائت قران آغاز شد و مسئولین محترم شهر چند دقیقه از ارزش محیط زیست به مناسبت هفته ی محیط زیست سخنرانی نمودند سپس از شرکت کنندگان پذیرایی شد و بعد هم برای کاشت نهال ها وارد بوستان شدیم جالب توجه بود که در بوستان از گونه های مثمر و غیرمثمر استفاده شده بود و پس از کاشت نهال ها با خدا حافظی و آرزوی شرکت در برنامه های بعدی از هم جدا شدیم وحس خوب و رضایتمندی در شرکت کنندگان دیده می شد.

 

به امید برگزاری بیشتر و بهتر چنین مراسمی

به نام خالق کوهستان

گزارش پاکسازی فضای سبز مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد مورخ 94.12.7

 

روز جمعه مورخ 94.12.7 ساعت 6.45 دقیقه طبق قرار قبلی به دور میدان فرمانداری جمع شدیم و با دو دستگاه ماشین شخصی به سمت کاخ سعد آباد به راه افتادیم. حدود ساعت 7.45 به محوطه ی میدان دربند رسیدیم و منتظر بودیم تا ساعت 8 بشود و درب کاخ به روی طبیعت دوستان باز شود. در این حین 3 نفر دیگر از دوستان به ما ملحق شدند.

قرار رو به روی خانه طبیعت گردی کاخ سعد آباد بود. پس از گذشتن از چند کاخ و موزه و دیدن چند پرنده ی زیبا به خانه طبیعت گردی رسیدیم. گروه ما جز اولین گروه های حاضر در محل بود و این خود نشان دهنده ی وقت شناسی دوستان داشت. چند دقیقه بعد به تدریج  بقیه ی گروه صد و چهل نفری طبیعت دوست به محل قرار رسیدند. بعد از جمع شدن تمام اعضا آقای شادلو مدیر عامل موسسه آوای ارسباران دقایقی در مورد اهمیت حفظ طبیعت و میراث ایران صحبت کرد. میراث ایران بزرگ شامل هنر، فرهنگ، صنایع دستی، تاریخ و البته ارزشمند ترین آن ها طبیعت ناب و بکر ایران میشود/ پس از صحبت های ایشان در این باب گروه بزرگ ما به چند گروه کوچکتر تقسیم شد و هر گروه با سرگروه خود مشغول به پاکسازی محوطه ی خاصی شد . گروه ما مسئولیت پاکسازی اطراف رودخانه که زباله های آن عمدتا از کافه های دربند سرچشمه میگیرد شد. وقتی به کنار رودخانه رسیدیم ، تاسف و تاثر از حجم عظیم زباله که غالب آن بطری های نوشابه و پلاستیک را در برمیگرفت در چهره ی گروه نمایان شد. واقعا جای تاسف داشت! درختان زیبا و طبیعت آرامبخش پر از زباله شده بود و دیدن آن قلب هر طبیعت دوستی را به درد می آورد. و این سوال در ذهن ایجاد میشد که چرا انسان متمدن و پیشرفته قدر طبیعت، مادر حیات خویش را نمیداند و با آن سر ناسازگاری دارد .تمام گروه با اندوه شروع به پاکسازی منطقه از زباله هایی ک از روی بی مسئولیتی همنوعان خودشان ریخته بودند ، کردند. بعضاً می توانستیم گلها و چمن هایی رو ببینیم که روی گونی و پارچه رشد کرده بودند ! انگار طبیعت از انسان نا امید شده بود و شروع به سازگاری خودش با زباله ها کرده بود ! پس از حدود دو ساعت منطقه کوچکی که گروه ما در آن مستقر بود از زباله پاک سازی شد/همگی دور هم جمع شدیم و لعد از انداختن چندین عکس یادگاری نمادین به سمت خانه ی طبیعت گردی به راه افتادیم.

پس از صرف ناهار، برنامه ای برای تقدیر از طبیعت دوستان از طرف کمپین تدارک دیده شده بود. بعد از اهدای لوح های سپاس و و خداحافظی از دوستان به سمت ماشین ها به راه افتادیم. حدود ساعت 15.30 بود که به ماشین ها رسیدیم. برخی از دوستان تصمیم به رای دادن داشتند بنابراین وقتی را برای ایشان اختصاص دادیم و حدود ساعت 16 به سمت شهریار به راه افتادیم و ساعت از 17 گذشته بود که به شهریار رسیدیم.

 

اسامی شرکت کنندگان:

آقایان: احمد اشرفی، قربانعلی حاجی آبادی، محمد جواد شاهی 

بانوان: آمنه خمارلو، مهرآفرین  و مهرگان حاجی آباد، سولماز قورت بیگلو، شقایق شاهی، مانا خلوتی، مهسا نبی زاده و مرضیه عابد.

   جا دارد در اینجا از این دوستان طبیعت دوست تشکر بنمایم. 

به نام خدا

گزارش برگزاری دومین مجمع عمومی گروه کوهنوردی شهریار 

پیرو ماده 30 اساسنامه گروه کوهنوردی شهریار و در جهت رشد و اعتلای توان تشکیلاتی و شکوفائی استعدادهای جوان و کارآمد در راستای پیشبرد ورزش کوهنوردی و ایجاد روحیه و اخلاق پسندیده و همچنین به منظور بالابردن سطح علمی، فرهنگی ورزشی و سلامت جسم و روح جامعه ورزشی دومین مجمع عمومی عادی گروه برگزار گردید.

تشکیل این مجمع طبق اطلاع رسانی و دعوت از تمامی اعضاء رسمی گروه، راس ساعت19 روز دوشنبه مورخ 10 / 12 / 94 با حضور 130 نفر (بیش از 75 درصد از اعضاء رسمی گروه) پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.

پس از آن آقای احمد سید اشرفی دبیر گروه کوهنوردی شهریار با خیرمقدم و خوش آمدگوئی، رسمیت مجمع عمومی را اعلام کردند.

آنگاه دستور جلسه قرائت و به شرح ذیل انجام شد:

1 - پخش کلیپی شامل برخی از فعالیت های شاخص گروه کوهنوردی شهریار  

2- ارائه اشعاری چند توسط شاعر طناز گروه، جناب آقای بهزاد سلیمانی

3- ارائه گزارشات سالیانه گروه توسط جناب آقای اسمعیل رهگذر

4- پخش کلیپ "مستند سبلان" و اهدای حکم صعود و گل به صعودکنندگان این قله

5- ارائه گزارش مالی یکساله گروه توسط جناب آقای حمدالله رهگذر

6- پخش کلیپ کمپین « قلب من برای میراث وطنم می تپد» و پاکسازی محیط زیست پاسنگان

7- سخنرانی مهندس مرتضی رمضانی رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران

8- مراسم اهدای احکام کمیته های اجرائی و کارگروه ها و اهدای تقدیرنامه به پاس قدردانی و تشکر از حامیان و فعالان ورزش کوهنوردی و گرفتن عکس یادگاری

9- مراسم اهدای هدایایی به رسم یادبود به:

ـ جناب آقای رفیعی مسئول سابق کارگروه امور شهرستان استان تهران

ـ آقای داود احمدیان مسئول کارگروه امور شهرستان استان تهران

 ـ آقای یونس رضاخانی مسئول کارگروه هیمالیانوردی استان تهران و دبیر محترم هیئتکوهنوردی استان البزر

ـ آقای احمد عبدالوند رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شهریار

ـ آقای محمودی معاونت امور جوانان اداره ورزش و جوانان شهرستان شهریار

10 – و پس از پذیرائی و صرف شام مجمع عمومی راس ساعت 30/22 خاتمه یافت .

 در اینجا جا دارد از تک تک اعضای که ما را در برگزاری این مجمع یاری نمودند تشکر و قدردانی نمائیم. 

صفحه1 از5

جستجو در سایت

نگاه محیط زیستی ما

 حمایت از کَل ایرانی