×

توجه

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/297

گزارش برنامهمجموع گزارش برنامه های گروه

جمعه, 25 نوامبر 2016

گزارش برنامه صعود به قله 2650 متری ارفع کوه_28 آبان 95

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

گزارش صعود به قله ارفع کوه مورخ جمعه 28 آبان 95

ارفع_کوه

 ارفه کوه یا ارفع کوه در منطقه البرز شرقی با ارتفاع 2650 متر یکی از قلل مرتفع و مهم منطقه سوادکوه مازندران به شمار می آید. در دامنه های این کوه زمینهای کشاورزی و دامداری از مشاغل محسوب می گردد و وجود مرتع های بزرگ در میان جنگلهای انبوه «کاله» گواه این می باشد. این قله در منتهی الیه شرقی خطالراس قله اوریم قرار دارد و در جنوب آلاشت در منطقه سوادکوه واقع است. به جهت موقعیت خاص این قله، نماهای زیبایی از قله های اطراف می توان دید و به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعی خاص و موقعیتی خاص، همواره در پوششی از مه قرار دارد.

روستای ارفع ده (آرپاده)، پس از 200 کیلومتر دور شدن از شهریار در جاده فیروزکوه (به سمت شمال حدود ده کیلومتر بعد از ورسک) و درست روبروی رستوران چاپار واقع شده است، 7 کیلومتر جاده ی مارپیچ در دل کوه های جنگلی که اکثر مسیر آن آسفالت می باشد شما را به روستای ارفع خواهد رساند.

ارتفاع ارفع ده 1450 متر  می باشد. ارتفاع قله 2650 متر است.

نام قله ارپده يا آرپاده يا آرپا بوده است. « آر » به معنای بلند و « پا » به معنای حکومت و « پ » به معنای کنار يا پهلو بوده و بعد از حمله اعراب به ايران چون در الفبای عربی پ نداريم نام کوه به ارفع برگشته است.

 

جبهه هاي صعود به قله ارفع كوه:

 اين قله 2جبهه اصلی برای صعود دارد:

1-      شمالی :مسیر چشمه پراُو (پرو چشمه) از شمال روستا و حوالی دوآب و در جنگلهای انبوه و زیبای پاییزی صعود می شود و صعود آن در شرایط جوی مناسب، 8 ساعت طول می کشد.

2-      جنوبی : مسیر میچکا چشمه از جنوب روستا و حوالی وسیه سر صعود می شود و به طور متوسط 5 ساعت صعود آن طول می کشد.

نکات مربوط به صعود این قله:

زمان: جمعه 28 آبان 95

صعود، یکروزه Single push (قابل شبمانی در جانپناه روی قله)

ارتفاع صعود: 1200 متر

زمان صعود از جبهه جنوبی (کوهنوردی): 5 ساعت

زمان فرود از جبهه شمالی (جنگل نوردی): 6 ساعت

سطح برنامه: کوهنوردی نیمه سنگین

وسایل ضروری: کارت بیمه ورزشی 95، آب، میوه، تنقلات سالم، صبحانه، ناهار سبک، لوازم محافظت از آفتاب (عینک، کلاه، کرم)، باتون، کوله استاندارد، کفش مناسب کوهنوردی، پوشاک کوهنوردی زمستانی، بادگیر، چراغ پیشانی و پانچو (گورتکس ضد باد و باران)

مطابق زمانبندی به اتفاق 13 نفر همنورد راس ساعت 3 صبح روز جمعه 28 آبان، عازم روستای ارفع ده شدیم. با توقفی کوتاه در مجتمع رفاهی بین راهی قبل از فیروزکوه برای نماز صبح و سرویس بهداشتی، راه خود را ادامه دادیم. 7.20 صبح به روستای ارفع ده رسیدیم و مینی بوس در کنار زمین فوتبال مقابل دهیاری توقف کرد. با آماده شدن برای پیمایش و ارائه توضیحات نهایی، راس ساعت 7.30 صبح پیمایش خود را آغاز نمودیم. با توجه به برنامه ریزی های انجام شده بنا بر این بود که صعود از جبهه جنوبی و فرود از جبهه شمالی قله انجام بگیرد. کاری که کمتر کسی در یک صعود یکروزه آن را انجام میدهد. چرا که در بخشهای زیادی از مسیر جبهه شمالی پاکوبی وجود ندارد و هرگونه خطا در پیمایش، خطر بزرگی را در پی دارد. از آنجا که طبق پیش بینی ها، دو ساعت پایانی برنامه در تاریکی شب و در مه غلیظ و باران باید انجام میشد، دقت و توجه بیشتری را طلب مینمود.

مسیر در ابتدا، به سمت غرب و تراورسی بوده تا اینکه به یال جنوبی برسیم و ار آنجا به سمت شمال تغییر می یابد. عمده مسیر پاکوب مشخصی دارد و زمانیکه هوا مناسب باشد و دید داشته باشید، امکان گم کردن مسیر کم است.

با اندکی فاصله گرفتن از روستا و عبور ازمیان مزارع و مراتع بالای روستا، وارد جنگل شده و ادامه مسیر تا ارتفاع 2370 متری درون جنگل طی می شود. در زمان صعود ما، با توجه به فصل و سرمای زودهنگام امسال، برگهای درختان ریخته بود و مسیر پوشیده از برگهای درختان بود و قله های اطراف از جمله قله سرخیل، قله نیزوا، قله خرونرو، قله استخر،قله اتابک،  قله عباسعلی، قله سرکوه،قله  قدمگاه و قله اوریم و... به زیبایی رخ نمایی می کردند. در این بین، طاق عظیم غار اسپهبد خورشید نیز قابل مشاهده بود.

از همان ابتدای مسیر ، صدای پرندگان مختلفی شنیده می شد. حتی چندین بار قرقاولهایی که با دیدن ما پا به فرار می گذاشتند را شاهد بودیم.

با رسیدن به سر یال جنوبی قله در ارتفاع 1705 متری ، به سمت شمال تغییر جهت داده و مسیر را از روی یال طی می کنیم. از این نقطه راه پاکوب باریک دیگری نیز به روستای وسیه سر می رسد و از آنجا نیز به جای ارفع ده می توان به این نقطه رسید.

با توجه وضعیت توان عمومی گروه، ساعت 8.30 تا 8.50 برای استراحت و عکسهای یادگاری و ساعت 10.15 تا 10.50 برای صرف صبحانه در نظر گرفته شد.

در ارتفاع 2370 متری وارد قسمتی از مسیر می شویم که شیب کم شده و دشت کوچکی روبرویمان قرار می گیرد. این جا نقطه ای ایست که دیگر درختان جای خود را به بوته ها داده و جنگل به پایان می رسد.

با خروج از بافت جنگلی، و با گذر از سطح تراز ابرها، صحنه زیبایی از اقیانوس ابرها زیر پای همنوردان دلربایی می نمود.

جنگلی خزان زده و پاییزی که هر بیننده ای را محسور زیبایی دلفریبش میکرد.

 در مسیر قله، چشمه آبی وجود ندارد، اما برای رسیدن به چشمه و برداشتن آب، لازم است که از این نقطه (دشت) 750 متر طولی به سمت شمالغرب رفته تا به کلبه هایی رسید که در پشت آن کلبه ها و کمی پایینتر، چشمه آب و آبشخور دام قرار دارد. ارتفاع این چشمه 2475 متر ثبت شد. در صورت کج کزدن راه به سمت چشمه و بعد صعود به قله، حدود نیم ساعت به زمان صعود اضافه می گردد.

 اما در صورت عدم نیاز به آب، می توان از همان ورودی دشت به سمت شمال امتداد مسیر داد و شیب زیر قله را طی نمود و به قله رسید که طبیعتا مسیر کوتاهتری خواهد بود.

انسجام پیمایش گروه تا حوالی قله پایدار بود و با توجه به امن بودن مسیر زیر قله تا رسیدن به قله، گروه به سه بخش تقسیم شد و بدین ترتیب قله در ساعت 12 توسط گروه اول، 12.30 دقیقه توسط گروه دوم و 13.00 توسط گروه سوم صعود گردد.

بعد از صعود سلامت کل گروه به قله و گرفتن عکسهای یادگاری و تجدید قوا، ضمن توجه به زمانبندی از پیش تعیین شده، ساعت 13.30 فرود از جبهه شمالی آغاز شد.

انتظار وقوع مه غلیظ و باران در عصر به حقیقت تبدیل شد... صحنه های بی بدیلی از هجوم سریع ابرها و فراگرفتن مه غلیظ و گهگاه صاف شدن هوا و آفتابی دل انگیز.

اینجا دیگر زمین نیست. قطعه ای از بهشت است. وقتی در برگهای پاییزی راش و بلوط که با رنگهای سبز و زرد و نارنجی و سرخ تو را غوطه ور میکنند و سُر خوردن ها بهانه ای می شود تا بیشتر این احساس را تجربه کنی.

وقتی مه غلیظ جنگل بر چهره ات شبنم میسازد و منظره اطرافت سایه های نامفهومی می شود که بیم و امید رسیدن، تو را در فضا معلق می کند. و آن هنگام که باران شدنِ مه صورتت را می شوید.... هر آنچه از پاییز طلایی در ذهن شما تعریف میشود اینجا با دل و جان لمس می شود و تجربه ای که شاید نظیر آن را جایی دیگر نتوان دید.

از میوه های جنگلی مثل زرشک و آلوچه و ولیک و ازگیل و تلکا (گلابی جنگلی) هم باید تشکری کنیم که ذائقه مان را با خودشان آشنا کردند.

زیباییهای اینجا را نمی شود با واژه ها توصیف کرد.

با هر ترتیب، ساعت 5 عصر به چشمه معروف پراُو رسیدیم و دریغ از اینکه نمیتوانیم زمانی را در کنار آن سپری کنیم. چون شب در پیش است.

از اینجا به بعد از دشواری مسیر کم می شود چرا که رفت و امد های بیشتری از چشمه تا روستا انجام میشود و در دل جنگل یک راه کهن وجود دارد که شما را به روستا می رساند.

از اینجا چراغ های پیشانی نصب شد و راه ادامه یافت. راهی که غلظت مه انقدر زیاد بود تا فقط بتوانی یکی دو قدم جلوتر را ببینی و تاریکی محض و مه و باران تنها چیزهای قابل توصیف باشد.

پس از دو ساعت و 15 دقیقه پیمایش و رعایت اصول پیمایش شبانه با استراحت های منظم، شوق دیدن چراغ های روستا، خستگی را از جان همنوردان پاک کرد. روستا غرق در مه بود.

خوشحالی ما از موفقیت امیز بودن برنامه و سلامت همدیگر و تعجب زن روستایی از دیدن ما، در نوع خود جالب بود.عطر نان تازه و آش و غذای اهالی ده و بوی آتش توصیف ورود ما به روستا بود.

ساعت 7.15 دقیقه شب و پس از نزدیک به 12 ساعت، برنامه صعود به قله ارفع کوه با موفقیت و سلامت به پایان رسید.

در پایان ساعت 24 جمعه 28 آبان با کوله باری از خاطراتی ماندگار، به شهریار رسیده و با آرزوی دیداری دوباره، از یکدیگر خداحافظی نمودیم.

بافت جانوری و گیاهی (فون و فلور)  : منطقه دارای خرس ، خوک و گرگ و پلنگ و پرندگان مختلفی از جمله کرکس می باشد . پوشش گیاهی شامل گلابی وحشی (همرو) ،‌ازگیل وحشی ، گوجه وحشی ، خرمالوی وحشی ، ولیک قرمز و سیاه ، زرشک ، توت فرنگی وحشی ، و تمشک ، همچنین جنگلی متراکم و متنوع با درختهایی نظیر سرخدار ، توسکا  و نوع کمیاب درخت سردار یا راش ، زرشک ، افرا بر جذابیت های جنگلی  این منطقه افزوده است.

آنتن دهی: موجود در کل مسیر

دسترسی به آب: چشمه زیر قله و چشمه جبهه شمالی

اسامی همنوردان: محمد اعجازی (راهنما) حمداله رهگذر (مشاور فنی) افسانه رهگذر علی کردبچه (سرقدم) مهین درخشان جواد درفشان مصطفی بیگدلی علی فریدی ناصر مرادخانی(عقب دار) عادله جلالی مقدم آذر زارعی فاطیما حسنی نیا مرضیه اختر کیا

هزینه برنامه: نفری 50 هزار تومان

  

 

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ و زمان حرکت: 28 آبان 95 ساعت صبح
 • مدت: یکروزه
 • سطح برنامه: دشوار
 • آنتن دهی در مسیر: متوسط
 • مسیر دسترسی:

  روستای ارفع ده (آرپاده)، پس از 200 کیلومتر دور شدن از شهریار در جاده فیروزکوه (به سمت شمال حدود ده کیلومتر بعد از ورسک) و درست روبروی رستوران چاپار واقع شده است، 7 کیلومتر جاده ی مارپیچ در دل کوه های جنگلی که اکثر مسیر آن آسفالت می باشد شما را به روستای ارفع خواهد رساند.

 • هزینه ی برنامه: 50 هزارتومان
 • ‫منابع‬ ‫تامین‬ ‫آب‬: چشمه زیر قله و پرو چشمه جبهه شمالی
 • ‫تجهیزات‬ ‫مورد‬ ‫نیاز‬: وسایل ضروری: کارت بیمه ورزشی 95، آب، میوه، تنقلات سالم، صبحانه، ناهار سبک، لوازم محافظت از آفتاب (عینک، کلاه، کرم)، باتون، کوله استاندارد، کفش مناسب کوهنوردی، پوشاک کوهنوردی زمستانی، بادگیر، چراغ پیشانی و پانچو (گورتکس ضد باد و باران)
 • پوشش گیاهی:

  پوشش گیاهی شامل گلابی وحشی (همرو) ،‌ازگیل وحشی ، گوجه وحشی ، خرمالوی وحشی ، ولیک قرمز و سیاه ، زرشک ، توت فرنگی وحشی ، و تمشک ، همچنین جنگلی متراکم و متنوع با درختهایی نظیر سرخدار ، توسکا  و نوع کمیاب درخت سردار یا راش ، زرشک ، افرا بر جذابیت های جنگلی  این منطقه افزوده است.

 • گونه های حیوانی:

  منطقه دارای خرس ، خوک و گرگ و پلنگ و پرندگان مختلفی از جمله کرکس می باشد . 

 • سرپرست برنامه: محمد اعجازی
 • تهیه و تنظیم گزارش: محمد اعجازی
 • همنورد نمونه: همنوردان
 • تعداد نفرات شرکت کننده: 13
 • اسامی نفرات شرکت کننده: محمد اعجازی (راهنما) – حمداله رهگذر (مشاور فنی) – افسانه رهگذر – علی کردبچه (سرقدم) – مهین درخشان – جواد درفشان – مصطفی بیگدلی – علی فریدی – ناصر مرادخانی(عقب دار) – عادله جلالی مقدم – آذر زارعی – فاطیما حسنی نیا – مرضیه اختر کیا
 • مناسبات: اربعین حسینی
خواندن 1152 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 سبتامبر 2017

تماشاخانه تصویر

{gallery}297{/gallery}
برای ارسال نظر وارد سایت شوید