گزارش برنامهمجموع گزارش برنامه های گروه

یکشنبه, 22 نوامبر 2015

گزارش برنامه صعود مشترک گروه کوهنوردی شهریار و شهریاران به قله 3350 متری کلکچال به نفع بیماران مبتلا به سرطان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گزارش برنامه صعود مشترک گروه کوهنوردی شهریار و شهریاران

به قله 3350 متری کلکچال به نفع بیماران مبتلا به سرطان

 

کُلَک‌چال نام یکی از کوه‌های شمال تهران است و ارتفاع قله کلک‌چال از سطح دریا، در حدود ۳۳۵۰ متر است.

به اعتقاد برخی از مردم، کلک‌چال خانه دیو سپید در ادبیات فارسی...

بوده‌است، ولی برخی دیگر کلک‌چال آمل را خانه دیو سپید می‌دانند.

در منظومه حماسی شبرنگ‌نامه، که در سده هفتم هجری و درباره رزم رستم با شبرنگ فرزند دیو سپید سروده شده، از نخستین نبرد رستم و شبرنگ در کُلَک‌چال، سخن رفته‌است.

چو پا بر فراز کلک چال کرد

 

ز چـنگ تهمـتن رهـا یـال کرد

گریزان شده پور دیو سپید

 

تهمتن به رخش اندر آمد چو شید

کُلَک‌چال را یخچال پربرف هم معنی کرده‌اند.
پَناهگاه کُلَک‌چال، یکی از پناهگاه‌های کوهنوردی در شمال تهران است.

ارتفاع این پناهگاه از سطح دریا، ۲۶۰۰ متر است. این پناهگاه سه مسیر دسترسی داردبوستان جمشیدیه، گلاب‌دره و دره وزباد. پناهگاه دارای تأسیسات آب و برق است و زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود. همچنین این مجموعه دارای چندین ردیف درختکاری بوده و امکاناتی از قبیل استخر، مسجد، بوفه، سرویس بهداشتی و غیره را دارا می‌باشد. نام دیگر این مجموعه اردوگاه دانش‌آموزی شهید باهنر است.

این پناهگاه در سال ۱۳۳۹ و توسط سازمان پیشاهنگی ایران ساخته شد. در روی برج سفید آن، نام گروه‌های پیش‌آهنگی به چشم می‌خورد.

 

می‌توان از راه پیازچال، در پایان بهار، از کُلَک‌چال به دیگر پناهگاه‌های کوهنوردی مانند شیرپلا عزیمت نمود

مبدا حرکت: پارک جمشیدیه ، ارتفاع: 1850 متر (بطور متوسط)

مقصد: ارودگاه (پناهگاه) کلکچال ، ارتفاع: 2600 متر
زمان: 1.5 تا 2.5 ساعت

* از میدان تجریش اتوبوس تا ابتدای خ فیضیه و همچنین سواری و تاکسی از م تجریش چهارراه قدس تا پارک جمشیدیه وجود دارد.

* برای رسیدن به ابتدای مسیر کلکچال باید از یکی از وردودیهای پارک واقع در خ امیدوار داخل پارک شده و به سمت غرب بروید. ورودی مسیر کلکچال نزدیک ایستگاه پلیس پارک بوده و کیوسک کوچک فدراسیون کوهنوردی هم در گوشه سمت چپ آن قرار دارد.

* در طول مسیر کافه هایی وجود دارند که به آنها ایستگاه گفته میشود. کافه اول: ایستگاه 1 ، کافه دوم: ایستگاه 2 ، کافه سوم (جنب تاسیات نظامی): ایستگاه 3 . پس از ایستگاه 3 به آبخوری پائین تپه نوراشهدا میرسید و پس از آن به اردوگاه

* چشمه ها و آبخوری های مسیر:
1- حدود 500 متر پس از شروع مسیر ، سمت راست (چشمه) 2- شیر آب ایستگاه 3 ، جنب تاسیسات نظامی 3- آبخوری پائین تپه نوراشهدا 4- آبخوری و چشمه اردوگاه

* پناهگاه یا همان اردوگاه کلکچال یکی از بهترین و مجهزترین پناهگاههای کوههای شمال تهران بوده و دارای امکانات رفاهی از جمله: سرویس بهداشتی، نمازخانه، بوفه، سالن غذاخوری و ... میباشد.

* در بیشتر مسیر از جمله خود پناهگاه کلکچال آنتن موبایل برقرار میباشد.

* شیب مسیر کلکچال نسبت به دربند بنظرم کمی کمتر بوده و نسبت به دارآباد و درکه بیشتر میباشد. اما در بین این سه مسیر کوتاهترین مسیر برای رسیدن به پناهگاه میباشد.

در فصل زمستان در صورت وجود برف در ارتفاعات، مسیر کاملا پوشیده از برف و یخ بوده و لغزنده هست. پس ترجیحا یخ شکن (کرامپون) همراه داشته باشید.

 

صبح روز 29 آبان 1394 باری دیگر گردهم آمدیم تا این بار برنامه ای متفاوت از این نظر که نخستین برنامه مشترک گروههای شهریار و شهریاران بوده و از آن مهمتر عواید مادی و معنوی آن صرف کمک به بیماران مبتلا به سرطان گردید.

ساعت 5.10 صبح به همراه 44 همنورد در قالب یک اتوبوس عازم پارک جمشیدیه تهران یعنی همان مبداء صعود به قله کلکچال شدیم.

علاوه بر این تعداد همنورد، همنوردانی از دو گروه، با ماشین شخصی از تهران و شهریار، به ما پیوستند و در نهایت راس ساعت 6.20 به ورودی پارک جمشیدیه رسیدیم. ترافیک، سنگین و همنوردان، بسیار. چه شکوهی از یکرنگی و همدلی را می توان در چهره یکایک همنوردان مشاهده کرد. همه جمع شده اند تا به سهم خود، منفعتی به بیماران مبتلا به سرطان برسانند.

با سلام و احوالپرسی با یکدیگر و همنوردان حاضر، فرصتی برای اقامه نماز، استفاده از سرویس بهداشتی و توزیع و دریافت بسته های اطلاع رسانی موسسه خیریه مهرانه زنجان که حامی بیماران مبتلا به سرطان است و کمکهای جمع شده به حساب آنها واریز می شود، برنامه را آغاز نمودیم.

راس ساعت 6.50 دو گروه کوهنوردی شهریار و شهریاران در قالب یک مجموعه منظم به خط شده و پیمایش خود را شروع نمودیم. مسیر را به سمت غربی پارک جمشیدیه ادامه داده و از کنار فنسهای پارک در مسیری مشخص، ادامه مسیر می دهیم.

مسیری بسیار زیبا و باران خورده، همراه با درختان خزان کرده چنار و هوای ابری و سرمای مطبوع. شیب، ملایم است و حرکت، ملایم و روان. پس از گذشت حدوداً 2 ساعت از پیمایش، به یک دوراهی میرسیم که سمت راستی مستقیما به تپه نور الشهداء و مقبره شهداء گمنام می رسد و دیگری به پناهگاه پیشاهنگی ختم می شود.

البته پناهگاه و مقبره شهدا به هم مرتبط هستند و یک ربع پیاده روی لازم است تا از یکی به دیگری برسیم. گروه، مسیر منتهی به برج را پیش گرفته و تعدادی از همنوردان با توجه به جدا افتادن از گروه، مسیر مقبره را در پیش گرفتند که درنهایت، گروه در ساعت 9.30 در محل مقبره گرد هم آمدند.

مراسمی ترتیب داده شده بود و نماینده انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مهرانه زنجان توضیحاتی پیرامون این انجمن داده و کمکهای همنوردان با دریافت رسید به ایشان تحویل گردید. در نهایت یک عکس یادگاری دسته جمعی انداخته شد و با عدسی داغ از حاضرین پذیرایی گردید.

همنوردان بعد از اتمام مراسم و صرف صبحانه، به دو گروه کوهنوردی و کوهپیمایی تقسیم شده و گروه اول در محل پناهگاه مانده و به گشت و گذار و بهره مندی از زیبایی های طبیعت پرداختند. گروه دوم نیز راس ساعت 10.15 مسیر صعود قله را پیش گرفتند.

در طول مسیر، شرایط جوی، کلکسیونی از داشته هایش را برایمان به ارمغان آورد. مه غلیظ و تگرگ و برف همواره ما را نوازش می نمود.

گاهی هم هوای آفتابی و درخشش و انعکاس نور از برفهای روی کوه، چشمانمان را با خلق تصاویری شگرف، آشنا می کرد.

مسیر حرکت ما از جناح غربی کلک چال است. جایی که از یال درزق نو عبور کرده و از جبهه شرقی دیواره های بند ورزباد ارتفاع می گیریم. ساعت 11.15 روی گردنه سَرلو گُرز دره به ارتفاع 3000 متر خود را می یابیم. با توجه به ناپایداری جدی در وضعیت جوی، تعدادی از همنوردان به نیابت از کل مجموعه صعود، راه قله را در پیش می گیرند.

سایرین هم این گردنه را نقطه پایان صعود دانسته و برای استراحت و عکس یادگاری مدتی را اتراق می کنند. تعدادی از همنوردان هم دیده می شوند که از این فرصت استفاده کرده و قله 3120 متری اسپیلت را صعود نمودند.

ساعت 11.45 همنوردان به سمت پایین باز گشت را شروع نمودند و در ساعت 12.25 به محل پناهگاه به همنوردانِ کوهپیمایی ملحق شدند. تا ساعت 13.15 برای استراحت و صرف ناهار، زمان گذاشته شد و 13.15 در هوای ناپایدار با تگرگ های ممتد به مبداء پیمایش حرکت نمودیم.

در ساعت 15.15 به انتهای پارک جمشیدیه رسیده و از حاشیه پارک، به خیابان امیدوار جهت سوار شدن به اتوبوس راهی شدیم.

البته با حدود یکساعت انتظار، بقیه همنوردان هم به ما ملحق شده و گروه، در سلامت کامل برنامه خود را به پایان رساند.

ساعت 16.30 تا 19، بازگشتمان به طول انجامید و در ساعت 19، در مقابل مسجد کرشته برنامه را با خاطراتی خوش، به پایان رساندیم.

 

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ و زمان حرکت: 94.8.29 ساعت 5.10صبح
 • مدت: 1 روزه
 • سطح برنامه: متوسط
 • آنتن دهی در مسیر: متوسط
 • مسیر دسترسی:

  مسیر دسترسی: تهران پارک جمشیدیه

  از میدان تجریش اتوبوس تا ابتدای خ فیضیه و همچنین سواری و تاکسی از م تجریش چهارراه قدس تا پارک جمشیدیه وجود دارد.

  * برای رسیدن به ابتدای مسیر کلکچال باید از یکی از وردودیهای پارک واقع در خ امیدوار داخل پارک شده و به سمت غرب بروید. ورودی مسیر کلکچال نزدیک ایستگاه پلیس پارک بوده و کیوسک کوچک فدراسیون کوهنوردی هم در گوشه سمت چپ آن قرار دارد.

   

 • هزینه ی برنامه: نفری 15000 تومان
 • ‫منابع‬ ‫تامین‬ ‫آب‬: دسترسی به آب: چندین آبخوری و چشمه موجود است
 • ‫تجهیزات‬ ‫مورد‬ ‫نیاز‬: کارت بیمه ورزشی، لباس مناسب فصل، یخ شکن، پانچو، دستکش، کلاه، صبحانه، ناهار، آب، تنقلات و ...
 • سرپرست برنامه: (محمد اعجازی (سرپرست اجرایی) – ناصر درخشان (سرپرست کوهنوردی)- فاطیما حسنی نیا (سرپرست کوهپیمایی)
 • تهیه و تنظیم گزارش: آقای محمد اعجازی
 • تعداد نفرات شرکت کننده: 44 نفر
 • اسامی نفرات شرکت کننده: اسامی همنوردان: محمد اعجازی (سرپرست اجرایی) – اسمعیل رهگذر - ناصر درخشان (سرپرست کوهنوردی)- فاطیما حسنی نیا (سرپرست کوهپیمایی)- محسن رهنما- عباس درخشان نسب- افسانه رهگذر- حمید سپهری- امیرحسین حسنی (امداد و نجات)- عارفه رجب- بهزاد سلیمانی- ایمان صفا بخش- محمد فهیمی- مصطفی حبیبی- امیر اسد زاده- هاشم رسولی- محمد قره گوزلو- معصومه صادقیانی- نگار چغایی زاده- حمیدرضا شمس- زهرا شمس- علی ناظمی- فاطمه شفیع زاده- فهیمه افشاریان- فرامرز مظفری (ثبت تصاویر)- شهرام کریمی- روح اله کریمی
 • مناسبات: مناسبت: همدلی و یکرنگی برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان
خواندن 1520 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 25 نوامبر 2015
برای ارسال نظر وارد سایت شوید