گزارش برنامهمجموع گزارش برنامه های گروه

جمعه, 29 می 2015

گزارش برنامه صعود به قله توچال به ارتفاع 3964 متر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
قله توچال قله توچال آقای فرامرز مظفری

به نام هستی بخش

گزارش برنامه صعود به قله توچال به ارتفاع 3964 متر

 

قله توچال در ارتفاعات شمال تهران و در جنوب البرز مرکزی واقع شده است که از شمال به آبادی های زربند، رودک، حاجی آباد، اوشان، ایگل و آهار و از جنوب به شهر تهران محاط می باشد و توسط گردنه شهرستانک به قلل شاه نشین، بازارک و لوارک متصل می باشد.

خط الراس کوهستانی توچال با تشکیل یال های فرعی و اصلی حدفاصل دو رودخانه بزرگ یکی در شرق به نام جاجرود و دیگری در غرب با عنوان کرج قرار دارد. قله توچال به دلیل نزدیکی به تهران همواره شمار زیادی صعودکننده دارد به همین دلیل مورد توجه بسیاری از کوهنوردان است. این کوه دارای پناهگاه نسبتاً مجهز، تیم امداد مستقر در نقاط مختلف، پیست اسکی و تله کابین است.

مشهورترین و پررفت و آمدترین پناهگاه ها و جانپناه های توچال به ترتیب از شرق به غرب:کلک چال، شروین، شیرپلا، ایستگاه پنجم، تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ چال هستند که همگی آنها مشرف به تهران هستند.

پناهگاه شیرپلا ازپناهگاه های قدیمی و مجهز می باشد که دارای دو سالن برای غذاخوری و استراحت کوهنوردان، نمازخانه، کافه، سالن خواب عمومی و خصوصی، سالن خواب مخصوص بانوان، اتاق خواب خانوادگی، باند فرود، هلیکوپتر، آب آشامیدنی و برق می باشد اما این امکانات دلیل بر امن بودن این کوه نیست و همانطور که آمار نشان می دهد یکی از پرحادثه ترین کوه های ایران است.

 

گزارش برنامه

صبح جمعه ساعت5 صبح با تعداد 12 نفر از دوستان و همنوردان گروه از جلوی مسجد کرشته با 3 دستگاه خودروی شخصی به سمت دربند (مبدا صعود) به راه افتادیم و ساعت 6/15 دقیقه به آنجا رسیدیم. بعد از پارک خودروها به سمت مجسمه سربند راه افتادیم چرا که با یکی از دوستان همنورد گروه (والا همت) درآنجا قرار داشتیم. همان ابتدا یک عکس یادگاری در کنار مجسمه کوهنورد گرفته و به سرقدمی محمد محمودی و عقبداری محسن رهنما ساعت 6/30 شروع به آغاز برنامه کردیم.

در این قسمت از راه، اگر به بالای سر خود نظری بیاندازیم تله سیژ دربند را و در ادامه مسیر در سمت راست، روستای قدیمی پس قلعه و قهوه خانه های متعدد را مشاهده می کنیم.

مسیر را به سمت کمپ هلال احمر ادامه می دهیم. پس از عبور از کمپ، به ابتدای دره شیرپلا می رسیم.

از اینجای مسیر تا پناهگاه شیرپلا، دره صخره ای می باشد و باید با دقت بیشتری صعود را انجام داد. بعد از کمی استراحت و با جمع کردن باتون هایمان به مسیر خود ادامه می دهیم. در مسیر بر روی صخره ها، طناب هایی نصب شده تا کوهنوردان برای امنیت بیشتر از آنها استفاده کنند. مسیر را ادامه داده تا به پناهگاه زیبای شیرپلا می رسیم.

بعد از عبور از دره صخره ای شیرپلا، به سمت پناهگاه شیرپلا حرکت می کنیم و در ساعت 9 به آنجا می رسیم و پس از استراحت و خوردن صبحانه ساعت 9/45 دقیقه از پناهگاه شیرپلا مسیر را به سمت سه راهی (شیرپلا، توچال، دره اوسون) ادامه می دهیم. به سه راهی که می رسیم مسیر را به سمت توچال ادامه می دهیم. بعد از گذشت 1/30 ساعت به منطقه سیاه سنگ (به علت وجود سنگ های سیاه به آن سیاه سنگ می گویند) و در ساعت 11/40 دقیقه به جانپناه زنده یاد امیری که به همت خانواده ایشان بنا شده است می رسیم. این کوهنورد در تاریخ 73/9/19در همین مکان بر اثر سانحه کوهنوردی فوت کردند. ( روحشان شاد و یادشان گرامی)

بعد از کمی استراحت در جانپناه ساعت 12 به سمت توچال حرکت می کنیم. در این منطقه می توان قله توچال را از دوردست مشاهده کرد. کوهنوردان قدیمی به این منطقه «7 ناز» می گویند. در این ناحیه در تمامی فصلها باد شدیدی می وزد به طوری که در بعضی مواقع حرکت بسیار سخت و دشوار می شود البته در روز اجرای برنامه تقریباً هوای صاف و آرامی داشتیم.

درنزدیکی قله با تجهیز کردن خود با پوشیدن لباس اضافه و کلاه و دستکش به مسیر خود ادامه داده و ساعت 13/40 دقیقه بر فراز قله 3964 متری توچال پا می نهیم. قله ای با دو جانپاه روی آن. تنها قله در ایران که در بلندای آن جانپناه گنبدی و فلزی وجود دارد. قله ای که بر فراز آن می توان قله باشکوه دماوند و بسیاری از قلل مرتفع دیگر رشته کوه البرز را مانند: علم کوه، شاه البرز، آزادکوه، کلون بستک، سرکچال و خلنو را دید. بعد از 30 دقیقه استراحت ساعت 14/10 دقیقه برای بازگشت از مسیر ایستگاه 7 با تله کابین به سمت پایین حرکت کردیم و بعد از رسیدن به ایستگاه 5 و خوردن ناهار ساعت 15/30 مسیر خود را از دره اوسون به سمت دربند ادامه داده و پس از گذشتن از این دره به مناطق سرسبز و کوچه باغها و سپس به یک دوراهی می رسیم که یک طرف به میدان مجسمه و طرف دیگر به سمت شیرپلا ختم می شود. مسیر رو به سمت میدان مجسمه را ادامه داده و در ساعت 18/30 به آنجا رسیده و با خداحافظی از دوستان به سمت شهریار حرکت کردیم.

 

 

اطلاعات تکميلي

خواندن 7016 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 جون 2015
برای ارسال نظر وارد سایت شوید